Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

سلف و ترانسفورماتور چیست

5 (100%) 1 vote[s]

سلف:

سلف یا همان سیم پیچ ، از ساده ترین قطعات مورد استفاده در دستگاه های الکترونیکی می باشد.

در مدارات الکتریکی سلف را با حرف L یا همان Loop نشان داده و ظرفیت آن با هانری H برگرفته از نام مخترع آن Joseph Henry ، سنجیده می شود.

روش های مختلفی برای ساخت یک سلف وجود دارد که ساده ترین آن ها ، پیچیدن سیم فلزی به صورت یک حلقه بوده که در بیشتر موارد می توان از یک “هسته” برای افزایش ظرفیت سلف استفاده نمود.

برای این منظور کافی است از یک “فریت (Ferrite)” که اکثرا ترکیبی از اکسید آهن می باشد استفاده کرده و سیم فلزی به دور آن پیچیده می شود که در این صورت نماد فنی آن به صورت زیر خواهد بود:


محاسبه ظرفیت سلف:

رابطه زیر برای محاسبه ظرفیت سلف استفاده می شود

  • L : ضریب خود القایی ( اندو کتانس) بر حسب هانری
  • μr : قابلیت نفوذ پذیری هسته استفاده شده ( Permeability )
  • N : تعداد دور سیم پیچ
  • A : سطح مقطع (قطر) سیم پیچ بر حسب متر مربع
  • l : طول سیم پیچ
  • پلاریته هوا ۱۰ × ۱٫۲۶ هانری بر متر است.

اکثر سیم پیچ های آماده ، دارای ظرفیتی در حدود چند میلی هانری می باشد.

سلف ها دارای کاربرد بسیار زیادی در مدارات فرکانس بالا بوده و در ولتاژ ثابت (فرکانس صفر) ، همانند یک سیم معمولی اثر می کنند.

اما سلف در مواجهه با ولتاژ متغیر ( نظیر برق شهر با فرکانس ۵۰ هرتز ) مقاومت ضعیفی از خود نشان داده و اطراف آن ، میدان الکترومغناطیسی تشکیل میدهد.

یک سلف در فرکانس بالا مانند یک مقاومت قوی عمل کرده و به همین دلیل دارای کاربرد های گسترده ای در مدارات رادیویی و ماهواره ای دارد.


ترانسفورماتور

به طور حتم نام ترانس را بارها شنیده و از اهمیت آن در دستگاه های الکترونیکی آگاه می باشید.

اصول ساخت ترانسفورماتور ، تبدیل ولتاژ های متناوب به کمک دو یا چند سیم پیچ نزدیک به یکدیگر بوده و برای این منظور ولتاژی را به یک سیم پیچ (اولیه) وصل کرده و همانگونه که گفته شد ، سیم پیچ دیگر (ثانویه) خواه ناخواه تحت تاثیر امواج پیرامون سیم پیچ کنار خود شده و صاحب ولتاژ می شود.

برای محاسبه ولتاژ القایی در ترانسفورماتور ها می توان از رابطه ساده زیر استفاده نمود که در این رابطه N1 , N2 به ترتیب تعداد دور های سیم پیچ اولی و ثانویه ترانس بوده و V1 , V2 ولتاژ متصل شده (یا دریافت شده ) از سیم پیچ های اولیه و ثانویه می باشد.

 

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *