Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

دیود چیست

Rate this post

دیود ، روح اصلی تمامی تمامی قطعات پیشرفته امروزی است.

شاید در نگاه اول جذابیتی که خازن دارد و یا سادگی که یک مقاومت دارد یا قدرت عملکرد یک ترانزیستور شما را از توجه به دیود باز دارد ، ولی بدانید که درون آی سی های پیشرفته ، فقط ترکیبی از میلیارد ها دیود وجود دارد و در ساخت آن ها نه چندان از مقاومت بهره می گیرند و نه از سلف و خازن.

ساده ترین کاربرد دیود ، یکسوکنندگی ولتاژ متناوب است.

یعنی فقط اجازه می دهد ولتاژ در یک جهت وارد مدار شود ، به عنوان مثال ممکن است دستگاهی در صورت اتصال اشتباه به قطب های باتری دچار آسیب شود.

به همین منظور کافی است تا برای محافظت ، از یک دیود استفاده کرده و آن را در مسیر ورودی برق به دستگاه قرار دهند.

در تصویر زیر نمونه ای از یک دیود و همچنین نماد فنی آن نشان داده شده است:

در مدارات الکترونیکی دیود را با حرف D نشان می دهند و همانطور که در تصویر بالا مشخص است ، یک سوی این قطعه با حلقه ای متمایز شده است که کاتد (Cathode) نام دارد و نام پایه دیگر آند (Anode) خواهد بود.

اگر در مداری همانند شکل زیر ، پایه آند (A) را به قطب مثبت باتری متصل نماییم و پایه کاتد (K) را به قطب منفی باتری متصل نماییم ، جریان الکتریسیته (i) هم سوی فلشی که منطبق با طرح شماتیک بود نیز می باشد در مدار جاری می گردد.

به روش اتصال دیود به صورت Forward bias بایاس مستقیم گفته می شود و وجود مقاومت در مدار بدلیل آن است که بتوان گردش جریان را در حد دلخواه محدود نموده در غیر این صورت جریان به شدت افزایش یافته و منجر به آسیب  دیدگی دیود و یا باتری خواهد شد.

به روش بستن معکوس دیود در مدار بایاس معکوس گفته می شود ، جریانی در مدار جاری نخواهد شد و بنابراین لامپ روشن نخواهد شد.

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *