Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

تشخیص ظرفیت خازن

5 (100%) 2 vote[s]

همانطور که میدانید ، ولتاژ و همچنین ظرفیت خازن های الکترولیت را به طور مشخص بر روی بدنه آن ها چاپ می نمایند و مشکلی در تشخیص ظرفیت این خازن ها نخواهید داشت.

خازن های الکترولیت اکثرا دارای ظرفیت بالایی در ذخیره انرژی بوده و مقدار آن ها از ۱ میکرو فاراد تا چند هزار میکرو فاراد می باشد.

اما در مورد خازن های عدسی که ظرفیت کمتری نیز دارند ( در حد چند پیکوفاراد یا نهایتا چند نانو فاراد) ، اغلب اعدادی به روی آن ها چاپ می شود که ظرفیت خازن را نشان می دهد.

در اعداد دو رقمی ، مقدار نوشته شده ، ظرفیت خازن بر حسب پیکوفاراد را نشان می دهد.

در اعداد سه رقمی ، رقم سوم نشان دهنده تعداد صفر هایی است که در جلوی دو رقم اول و دوم قرا می گیرد.


استفاده از ضرایب ارزشی در ظرفیت خازن ها:

تصور کنید در فهرستی که برای خرید قطعات تهیه نموده اید ، خازن هایی با ظرفیت ۰٫۱ میکرو فاراد و ۱ نانو فاراد را نوشته اید ، ولیکن پس از خرید قطعات متوجه آن می شوید که فروشنده خازن هایی با ظرفیت ۱۰۰ نانو فاراد و ۱۰۰۰ پیکو فاراد را به شما فروخته است و به همین دلیل مجبور خواهید شد تا برای حل این مشکل مجددا به فروشگاه مراجعه نمایید.

در صورتی که هیچ اشتباهی در این میان صورت نگرفته است ، به همین دلیل توصیه می شود تا برای درک صحیح این مطلب ادامه توضیحات دقت نمایید.

همانطور که تا کنون متوجه شده اید ، میکروفاراد بزرگتر از نانو فاراد است و نانو فاراد نیز بزرگتر از پیکو فاراد می باشد.


جهت تبدیل عددی که به پیکو فاراد دارید می توانید به کمک ماشین حساب ، آن را به ۱۰۰۰ تقسیم کنید ، جواب نشان داده شده ، ظرفیت خازن به نانو فاراد خواهد بود.

اگر مجدد عدد نمایش داده شده ( نانوفاراد ) را به ۱۰۰۰ تقسیم کنید ، جواب نشان داده شده : ظرفیت خازن به میکرو فاراد خواهد بود.


جهت تبدیل عددی که به میکرو فاراد دارید می توانید به کمک ماشین حساب ، آن را در ۱۰۰۰ ضرب کنید ، جواب نشان داده شده ، ظرفیت خازن به نانو فاراد خواهد بود.

اگر مجدد عدد نمایش داده شده ( نانوفاراد ) را در ۱۰۰۰ ضرب کنید ، جواب نشان داده شده : ظرفیت خازن به پیکو فاراد خواهد بود.


مقادیر استاندارد خازن:

خازن های موجود در بازار اکثرا ، ضریبی از مقادیر زیر می باشند

۱ ,۱٫۲ , ۱٫۵ , ۱٫۸ , ۲٫۲ , ۲٫۷ , ۳٫۳ , ۳٫۹ , ۴٫۷ , ۵ , ۵٫۶ , ۶٫۸ , ۸٫۲

به عنوان مثال خازن ۱۰۰ میکرو فاراد یا ۴۷۰ پیکو فاراد به سادگی در دسترس بوده ، ولی خازن ۷۰ نانو فاراد ، به ندرت تولید می گردد.

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *