Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

آیا ساختن «آسانسورهای فضایی» روزی امکان‌پذیر خواهد شد؟

Rate this post

ایده‌ی آسانسور فضایی، نخستین بار از سوی «کنستانتین تسیولکوفسکی» در سال ۱۸۹۵ (۱۲۷۴)مطرح شد.

او برجی را تصور کرد که سر در فضا دارد و زمین را به یک دژ آسمانی در فضا می‌رساند. طرح‌های بعدی بیشتر شامل سازه‌ای با قابلیت انعطاف بودند (که از سطح زمین تا مدار آن کشیده شده باشد. آسانسورها روی این کابل جابه‌جا می‌شدند که یک سر آن در استوای زمین مهار شده بود و سر دیگرش به وزنه‌ی تعادل مداری‌ای متصل بود که چرخش آن، کشیدگی کابل را تأمین می‌کرد).

کابل آسانسور فضایی باید بتواند در برابر کشش ۶۰ تا ۱۰۰گیگاپاسکال دوام بیاورد، اما فولاد معمولی تقریبا در ۷/۳گیگاپاسکال پاره می‌شود (همچنین وزن کل مجموعه چنان زیاد است که باعث فروریختن کابل آسانسور می‌شود). به همین دلیل ساخت آسانسور فضایی برای مدت‌های دراز امکان‌ناپذیر تصور می‌شد؛ مشکلی که با تولید نانولوله‌های کربنی به نظر می‌رسید در حال تغییر است. نانولوله‌ها به طرز چشمگیری از کابل‌های فولادی مستحکم‌تر، ولی بسیار سبک‌ترند. با این حال برای ساخت آسانسوری فضایی در آینده هنوز هم موانع عملی وجود دارند:

:اول: فیبرهای نانولوله کربنی تولیدشده در آزمایشگاه بیش از ۱۵ میلی‌متر طول ندارند.

:دوم: ناخالصی‌های میکروسکوپی در نانولوله‌ها می‌توانند کابلی دراز را با دردسر روبه‌رو کنند. اگر نانولوله‌ها حتی به اندازه‌ی یک اتم ناهم‌راستا باشد، قدرت آن‌ها تا ۳۰درصد کاهش پیدا می‌کند.

:سوم: ممکن است ماهواره‌ها با آسانسور فضایی برخورد کنند. برای جلوگیری از فاجعه باید ماهواره‌ها یا کابل آسانسور را مجهز به موشک‌های کوچک کرد تا بتوانند در مواجهه با هم مانور (جا خالی) بدهند.

چهارم :برخورد با میکروشهاب‌سنگ‌ها هم مشکل‌ساز است. از آن‌جا ‌که این برخوردها پیش‌بینی‌ناپذیرند، آسانسور فضایی باید مجهز به سیستم‌های حفاظتی باشد.

:پنجم: آشفتگی الگوهای آب‌وهوایی روی زمین مانند گردبادها و توفان‌ها هم می‌توانند دردسرساز باشند.

در حال حاضر، دانش و فناوری ما در حدی نیست که بتوان ابزارهای مهندسی قابل استفاده‌ای ساخت که به اندازه‌ی کافی مقاوم و سبک باشند و از آن‌ها در ساخت آسانسور فضایی استفاده کرد. فناوری امروزی تنها توانایی ساخت آسانسوری را برای نقاطی از منظومه‌ی شمسی دارد که جاذبه‌ی گرانشی کمتری دارد، مانند مریخ. اما شاید در آینده چنین ایده‌ای عملی شود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • اخبار
  • آیا ساختن «آسانسورهای فضایی» روزی امکان‌پذیر خواهد شد؟