Tiny Tech

انواع مقاومت

مقاومت متغیر ( ولوم )

در شکل های زیر دو نمونه از پتانسیومتر یا مقاومت متغیر که المانی دارای ۳ پایه می باشد و همچنین با دو نماد فنی ، آن را مشاهده می نمایید.

Variable resistance

با چرخاندن دسته یا پیچ روی پتانسیومتر ، موقعیت پایه ۲ به سمت پایه ۱ نزدیک یا از آن دور خواهد شد و می توان بسته به نوع طراحی این قطعه در مدار از سه پایه و یا تنها دو پایه آن استفاده کرد.

چنانچه تنها از پایه های  ۲ و ۳ استفاده نمایید ، زمانی که پایه ۲ نزدیک به پایه ۱ می باشد دارای بیشترین مقاومت در بین این دو پایه ، و زمانی که پایه های ۲ و ۳ بسیار به یک دیگر نزدیک باشند دارای کمترین مقاومت ( نزدیک به صفر ) در بین این دو پایه خواهید بود ( اتصال کوتاه ).

مدار باز یعنی مقاومت بینهایت زیاد و اتصال کوتاه یعنی مقاومت صفر.

مقاومت های سرامیکی

جلوگیری از عبور جریان توسط یک مقاومت همراه با داغ شدن آن خواهد بود.

سیم پیچ درون لامپ ساده رشته ای که در تمامی منازل موجود است ، یک نمونه واقعی از مقاومت بوده که در یک مسیر سیم برق قرار گرفته و آنچنان حرارتی از حود دفع می کند که رشته های مقاومتی لامپ تا سر حد سوختن سرخ می شوند.

ولی از آنجا که واکنش سوخته شدن نیاز به اکسیژن خواهد داشت ، در فرایند ساخت ، هوای موجود در درون حباب را تخلیه کرده تا امکان سوخته شدن سریع را کاهش دهند.

مثاومت های موجود در بازار اکثرا ۰٫۲۵ وات بوده و چنانچه در نقشه ای مقاومتی بیش از این توان را نیاز داشته باشید حتما در کنار مقاومت مقدار توان مورد نیاز برای قطعه نوشته خواهد شد.

مقاومت های بیشتر از ۱ وات را اکثرا با بدنه سرامیکی ساخته و در درون آن از سیم پیچی با مقاومت بالا استفاده می نمایند.

در شکل زیر یک مقاومت ۱۰ وات از همین نوع نشان داده شده است.

مقاومت های نوری LDR مخفف  Light Dependent Resistor

این دسته از مقاومت ها در  محیط تاریک مقاومتی زیاد و در محیط روشن مقاومت کمتری را دارا بوده و به همین دلیل قطعات مناسبی برای طراحی چراغ های روشنایی هوشمند هستند، زیرا ما را قادر خواهند ساخت تا در روشنایی روز به طور خودکار چراغ ها را به حالت خاموش در آوریم.

مقاومت حرارتی یا ترمیستور ( Thermistor )

مقدار این گونه مقاومت ها همانطور که از اسمشان پیداست در برابر گرما تغییر نموده و به همین دلیل قطعات مناسبی برای ساخت یک دماسنج ساده هستند.

مقاومت های نظامی

به مقاومت هایی می گویند که درصد خطای زیر ۱ درصد دارند .

بیشتر این مقاومت ها در دستگاه های حساس ، نظیر تجهیزات اندازه گیری و آزمایشگاهی استفاده می شوند

اکثرا مقدار این مقاومت ها را بر روی بدنه آن درج می نمایند.

مقاومت های دارای حلقه ۵ رنگ

مقاومت هایی با مقادیر غیر استاندارد و یا درصد خطای کم را به کمک پنج حلقه و در برخی موارد با شش حلقه نشان می دهند.

با توجه به آنکه بعضی از مقاومت های نظامی و همچنین برخی از سیم پیچ ها و خازن ها را دقیقا هم قالب با مقاومت می سازند ، در نگاه اول این قطعات با مقاومت اشتباه گرفته شوند و بنابراین جهت اطمینان در تعیین مقدار این مقاومت ها اغلب ” اهم متر “ استفاده می کنند.

در حالت کلی سه رنگ اول این مقاومت ها مشخص کننده عدد و رنگ چهارم تعداد صفر ها است به عنوان مثال مقاومتی که چهار حلقه ی اول آن قرمز است مقاومتی معادل با ۲۲۲۰۰ اهم خواهد بود.

(چنانچه در این مقاومت ها طلایی در رنگ چهارم قرار داشت به معنای این است که سه عدد اول را تقسیم بر ۱۰ و نقره ای به معنای تقسیم بر ۱۰۰ می باشد.)

در این مقاومت ها حلقه پنجم میزان تلرانس می باشد و خواهیم داشت:

  1. قهوه ای ۱%
  2. قرمز ۲%
  3. نارنجی ۳%
  4. زرد ۴%
  5. سبز ۰٫۵ %
  6. آبی ۰٫۲۵ %
  7. بنفش ۰٫۱ %
  8. خاکستری ۰٫۰۱ %
  9. طلایی ۵ %
  10. نقره ای ۱۰ %

خطا را نشان می دهند.

حلقه ی ششم در مقاومت های دارای شش حلقه رنگی ، مشخص کننده تغییرات مقاومت در برابر عوامل محیطی نظیر سرما و گرما می باشد که به دلیل کاربرد محدود این گونه مقاومت ها ، از بررسی آن خودداری می نماییم.