Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

انواع دیود

5 (100%) 1 vote

دیود ها انواع مختلفی دارند که چند تا از پر کاربرد های ان ها به صورت زیر است

دیود نور دهنده:

همان گونه که از نام این قطعه مشخص است ، جهت تولید نور می توان از این دیود ها استفاده کرد.

نمونه ای از این قطعه و نماد فنی آن در تصوریر زیر قابل مشاهده است.

به اختصار دیود های نور دهنده را (LED (Light-Emitting-Diode می نامند و همان گونه که در تصویر ان مشاهده می کنید ، LED نیز دارای دو پایه است که آند و کاتد نام دارد.

برای روشن شدن LED لازم است که از بایاس موافق استقاده شود و بدین منظور پایه آند ( پایه بلندتر ) به قطب مثبت باتری و پایه کاتد ( پایه کوچک تر ) به قطب منفی باتری متصل می شود.

برای روشن کردن دیود های نوری معمولی به ولتاژ بالایی نیاز ندارید و می توانید آن ها را با دو عدد باتری کوچک قلمی نیز روشن نمایید.

اساس کار LED نیز همانند دیود های معمولی است و نور تولید شده از محل پیوند دو نیمه هادی N و P به بیرون منعکس می شود ، با این تفاوت که در دیود های معمولی این نور ضعیف و مرئی نمیباشد ولی در این دیود ها از یک لنز برای متمرکز کردن آن استفاده می شود.

در بیستر تابلود های تبلیغاتی و چراغ های راهنمایی رانندگی و همچنین اسباب بازی ها از این نوع لامپ ها استفاده کرده و آن ها در رنگ های مختلف تولید می نمایند که معمولا رنگ های مادون قرمز ( مرئی) ، سبز ، قرمز ، زرد دارای کاربرد بیشتری در میان رنگ ها می باشند.

رنگ های متنوع دیگری را نیز کارخانجات سازنده تولید می کنند که برخی از آن ها به کمک لنز رنگی به وجود آمده و بعضی دیگر ، با تغییر مواد داخلی دیود ساخته می شود.

در اکثر نمایشگر ها ( نظیر تلوزیون ) با قرار دادن سه رنگ اصلی ( قرمز ، آبی ، سبز ) رنگ های دلخواهی همچون سفید را تولید می کنند.

      

همه روزه نمونه های پیشرفته تری از این قطعات در اختیار مصرف کنندگان قرار میگیرد که دارای نور بیشتر ، رنگ بهتر و عمل طولانی تری بوده و به عنوان مثال : نوع گالیوم آرسنید فسفات (GaAsP) نور بیشتری نسبت به نمونه های ساده تر دارد.

از بزرگ ترین امتیازات این دیود ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مصرف فوق العاده کم
  • دوام زیاد ( حدود یکصد هزار ساعت کار)
  • سرعت قطع و وصل شدن بالا
  • ولتاژ کار و جریان مورد نیاز اندک
  • ابعاد کوچک با نور زیاد
  • تلفات حرارتی پایین

دیود زنر (Zener Diode)

این دیود به طور استثناء در بایاس معکوس استفاده می شود و پس از دیود معمولی ، دارای بیشترین کاربرد در مدارات الکترونیکی می باشد.

آنگونه که اشاره شد ، پیوند PN در دیود های معمولی ( در بایاس معکوس ) ، از یکدیگر فاصله گرفته و اجازه عبور جریان را نداده و افزایش ولتاژ منجر به سوختن دیود معمولی خواهد شد.

اما در دیود های زنر چنانچه ولتاژ معکوس را افزایش دهیم ، پس از ولتاژی مشخص این دیود به طور کامل اجازه عبور جریان را خواهد داد.

ولتاژی که در بایاس مخالف دیود ، شروع به هدایت می کند ، ولتاژ زنر نام دارد.

زنر نام فردی بود که برای اولین بار متوجه این مطلب گردید و با ساخت دیود هایی خاص توانست این ولتاژ را کنترل کند.

فرض کنید شما برای شارژ تلفن همراه خود احتیاج به ولتاژ ۹ ولت دارید و میدانید که ولتاژ باتری ماشین ۱۲ ولت است.

ساده ترین روش برای حل این مشکل استفاده از مداری با دیود زنر ۹ ولتی خواهد بود.


دیود نوری (Photo Diode):

بسیاری از دستگاه ها ، قدرت تشخیص روز و شب را دارا بوده و اساس کار آن ها ، وجود حسگری است که شدت روشنایی را سنجیده و عملکرد دستگاه را کنترل می کند.

یکی از این حسگر ها فتو دیود نام دارد که شکل ظاهری و نماد فنی آن در زیر نشان داده شده است:

در این قطعات ، شدنت نور باعث تحریک محل اتصال پیوند شده و می توان به کمک سنجش میزان فعل و انفعال ، متوجه روشن بودن یا نبودن محیط شد.

در طراحی چراغ های شهری از چنین قطعاتی استفاده می کنند تا بتوانند آن ها را فقط در طول شب روشن نگاه دارند.


دیود خازنی یا واراکتور (Varactor Diode):

همانطور که اشاره شد ، در محل اتصال پیوند P و N ، لایه نازکی به شکل عایق خواهیم داشت که ساختمان خازن را برای ما یادآوری می کند.

چرا که دو نیمه هادی متصل به این لایه نیز همانند دو صفحه خازن بوده و به همین دلیل دیود هایی ساخته شده اند که با تقویت این خاصیت ، ضمن آنکه عملکرد دیودی را دارا هستند ، خاصیت یک خازن با ظرفیتی اندک را نیز دارا می باشند.

در تصویر زیر نماد فنی این دیود نشان داده شده است.


دیود های سرعت بالا یا شاتکی (Schottky):

این دیود ها دارای قدرت قطع و صل بسیار سریع بوده و در مدارات فرکانس بالا کاربرد فراوانی دارند چرا که می توانند تا میلیارد ها بار در ثانیه عمل قطع و وصل را انجام دهند.

تصویر زیر نماد فنی این دیود را نشان می دهد.


 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *