Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

انواع مقاومت

5 (100%) 1 vote[s]

انواع مقاومت های متغیر به شرح زیر می باشد.

مقاومت متغیر ( ولوم):

در شکل زیر دو نمونه از پتانسیومتر یا همان مقاومت متغیر که المانی دارای ۳ پایه می باشد و همچنین نماد فنی آن را مشاهده می نمایید:

با چرخاندن دسته یا پیچ روی پتانسیومتر ، موقعیت پایه ۲ به سمت ۱ نزدیک یا از آن دور خواهد شد و می توان بسته به نوع طراحی این قطعه در مدار ، از هر سه پایه و یا تنها از دو پایه آن استفاده کرد.

چنانچه تنها از پایه های ۲ و ۳ استفاده نمایید ، زمانی که پایه ۲ نزدیک به پایه ۱ می باشد دارای بیشترین مقاومت در بین این دو پایه ، و زمانی که پایه های ۲ و ۳ بسیار به یکدیگرنزدیک باشند دارای کمترین مقاومت ( نزدیک به صفر) در بین این دو پایه خواهید بود ( اتصال کوتاه)

مدار باز به معنی مقاومت بینهایت زیاد و اتصال کوتاه به معنی مقاومت صفر می باشد.


مقاومت سرامیکی:

جلوگیری از عبور جریان توسط یک مقاومت ، همراه با داغ شدن آن خواهد بود.

سیم پیچ درون لامپ ساده رشته ای که در تمامی منازل موجود بود ، یک نمونه واقعی از مقاومت بوده که در مسیر سیم برق قرار گرفته و انچنان حرارتی را از خود دفع می کند که رشته های مقاومتی لامپ تا سر حد سوختن سرخ می شوند.

ولی از آن جا که واکنش سوخته شدن نیاز به اکسیژن خواهد داشت ، در فرایند ساخت ، هوای موجود در درون حباب را تخلیه کرده تا امکان سوخته شدن سریع را کاهش دهند.

مقاومت های موجود در بازار اکثرا ۰٫۲۵ وات بوده و چنانچه در نقشه ای ، مقاومتی بیش از این توان را نیاز داشته باشد ، حتما در کنار مقاومت مقدار توان مورد نیاز برای قطعه نوشته خواهد شد.

مقاومت های بیشتر از ۱ وات را اکثرا با بدنه سرامیکی ساخته و در درون آن از سیم پیچی با مقاومت بالا استفاده می نمایند.


مقاومت های نوری Light Dependent Resistor) LDR):

این دسته از مقاومت ها در محیط تاریک مقاومتی زیاد و در محیط روشن مقاومت کمتری را دارا بوده و به همین دلیل قطعات مناسبی برای طراحی چراغ روشنایی هوشمند شهری هستند ، زیرا ما را قادر خواهند ساخت نا در روشنایی روز به طور خودکار چراغ ها را به حالت خاموش در آوریم.


مقاومت های حرارتی یا ترمیستور (Thermistor):

مقدار این گونه مقاومت ها در برابر گرما تغییر نموده و به همین دلیل قطعات مناسبی برای ساخت یک دماسنج ساده هستند.


مقاومت های نظامی :

به مقاومت هایی می گویند که درصد خطای زیر ۱ درصد را دارند.

بیشتر این مقاومت ها در دستگاه های حساس ، نظیر تجهیزات اندازه گیری و آزمایشگاهی استفاده می شود.

اکثرا مقدار این مقاومت ها را بر روی بدنه آن درج می نمایند.


مقاومت های دارای ۵ رنگ حلقه :

مقاومت هایی با مقادیر غیر استاندارد و یا درصد خطای کم را به کمک ۵ و در برخی موارد ۶ حلقه رنگی نشان می دهند.

با توجه به آن که بعضی از مقاومت های نظامی و همچنین برخی از سیم پیچ ها و خازن ها را دقیقا هم قالب با مقاومت می سازند ، در نگاه اول ممکن است این قطعات با مقاومت اشتباه گرفته شوندو بنابراین جهت اطمینان در تعیین مقدار این مقاومت ها اغلب از اهم متر استفاده می نمایند.

در حالت کلی ، سه رنگ اول این مقاومت ها ، مشخص کننده عدد ، و رنگ چهارم تعداد صفر ها است ، به عنوان مثال مقاومتی که چهار حلقه رنگ اول آن قرمز است ، مقاومتی معادل با ۲۲۲۰۰ اهم خواهد بود. (چنانچه در این مقاومت ها طلایی در حلقه جهارم قرار داشت به معنای تقسیم سه عدد قبلی به ۱۰ و نقره ای به معنی تقسیم بر ۱۰۰ می باشد)

در این مقاومت ها رنگ پنجم نیزان تلرانس می باشد و خواهیم داشت:

قهوه ای 1%
قرمز 2%
نارنجی3%
زرد4%
سبز0.5%
آبی0.25%
بنفش0.1%
خاکستری0.01%
طلایی5%
نقره ای 10%

حلقه ششم در مقاومت های دارای ۶ حلقه رنگی ، مشخص کننده تغییرات مقاومت در برابر عوامل محیطی نظیر سرما و گرما می باشد که به دلیل کاربرد محدود این گونه مقاومت ها ، از بررسی آن خودداری می نماییم.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *