ابرباتری شرکت تسلا

7 ماه پیش
Rate this post

ابرباتری شرکت تسلا در جنوب استرالیا بالاخره محک خورد و توانایی خود را به رخ همگان کشید.

باتری عظیم ایلان ماسک که در ماه گذشته و در جنوب استرالیا آغاز به کار کرده بود، به تیتر اصلی بسیاری از نشریات جهانی تبدیل شد.

حال بعد از گذشت چند هفته از آغاز فعالیت، این باتری در حال ثبت یک رکورد جهانی دیگر است.

رکورد مدت زمانی که طول می کشد بعد از قطع شدن برق فعال شود.

باتری لیتیوم-یونی تسلا، ۱۰۰ مگاوات ظرفیت دارد و سه برابر حجیم تر از نمونه بعدی خود در لیست بزرگ ترین باتری های جهان است.

این باتری در کنار مزرعه بادی هورنزدیل و ۱۲۰ مایلی شمال آدلاید قرار دارد و توسط شرکت فرانسوی انرژی های تجدید پذیر نئوئن راه اندازی شده است.

باتری تولید شده توسط تسلا انرژی اضافی را که توسط توربین های بادی درست می شود ذخیره می کند تا در مواقعی که برق منطقه قطع می شود مورد استفاده قرار بگیرد.

طبق گزارش Business Times ، هفته گذشته بالاخره زمان عرض اندام این باتری رسید و تنها ۱۴۰ میلی ثانیه پس از قطع برق در ایالت همسایه، ویکتوریا، که معمولا منجر به قطعی برق برای مدت طولانی می شود، باتری مذکور وارد عمل شد و برق رسانی مناطق مورد نظر را برعهده گرفت.

وزیر انرژی جنوب استرالیا، تام کوتسانتونیس در گفت وگو با رادیو ۵AA گفت: این یک رکورد است و اپراتورها از اینکه باتری چقدر سریع و مؤثر توانست انرژی خود را عرضه کند، شوکه شده اند.

وی در ادامه گفت: پاسخ سریع باتری فراتر از انتظارات عمل کرد و بسیار بهتر از منابع برق پشتیبانی دیگر بود، به صورتی که این آمار برای یکی از ایستگاه های برق دیگر حدود نیم ساعت تا یک ساعت طول می کشد تا بتواند انرژی مورد نیاز را به شبکه منتقل و آن را همگام کند.

ماسک پس از آگاه شدن از چالش موجود دولت محلی برای تأمین توان پشتیبان پس از توفان مهیب سپتامبر ۲۰۱۶، وارد پروژه ساخت باتری برای جنوب استرالیا شد.

توفان سال گذشته به عنوان پدیده نادر آب و هوایی که هر ۵۰ سال یک بار رخ می دهد، شناخته شد و به صورت موقت برق ۱.۷ میلیون نفر را قطع کرد.

ماسک که در جلب توجه تبحر خاصی دارد، توییتی کرد با این عنوان که اگر تسلا موفق نشود طی مهلت ۱۰۰ روزه باتری را بسازد، خود او کل هزینه ۵۰ میلیون دلاری را تقبل خواهد کرد.

تسلا حدود یک هفته مانده به پایان مهلت، پروژه را تکمیل کرد.

درحالی که تسلا بیشتر به خاطر ساخت خودروهای برقی خود شناخته می شود، نه به خاطر باتری های عظیم پشتیبان، نیاز دولت استرالیا به چنین منبع برقی باعث شد که شرکت ایلان ماسلک وارد از بازار وسایل نقلیه پا را فراتر بگذارد و بازار انرژی های خانگی و تجاری را کاوش کند.

آنها در حال ساخت باتری هایی در کارخانه گیگافکتوری در نوادا هستند که بزرگ ترین مقر جهان در نوع خود است.

Rate this post
۰
برچسب ها :

دیدگاه شما

14 + هفده =

بدون دیدگاه