Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

نام گذاری ولتاژ و جریان در ترانزیستور

Rate this post

در شکل زیر جهت واقعی حرکت جریان در هر یک از شاخه های مدار و همچنین نام های اختصاص یافته برای ولتاژ و جریان هر شاخه نمایش داده شده است:

IE جریانی است که از پایه امیتر عبور می کند.

IC جریانی است که از پایه کلکتور عبور می کند.

IB جریان ضعیفی است که از پایه بیس عبور می کند.

با دقت به انشعاب جریان در تصویر بالا مشاهده می شود : IE =  IC +  IB

در تصویر بالا مقاومت های قرار گرفته در مسیر هر شاخه ، برای کنترل و مجدود کردن شدت جریان قابل قبول عبور در مسیر بوده و ولتاژ هایی که پس از این مقاومت ها به شکل خالص در اختیار پایه های ترانزیستور قرار می گیرند ، VBE  ( ولتاژ بیس – امیتر) ، VBC  ( ولتاژ بیس – کلکتور)  و VCE  ( ولتاژ کلکتور- امیتر)  نام خواهند داشت.

همانطور که اشاره شد ، ولتاژی کوچک ( اندکی بیش از ۰٫۷ ولت) برای VBE  کافی خواهد بود تا بتوان آن را در بایاس مستقیم و حالت مستقیم و حالت وصل نگاه داشت.

به همین دلیل و در بسیاری از موارد ، ولتاژی در حدود ۲ تا ۵ ولت را برای VBB را درنظر گرفته که ۰٫۷ ولت از این مقدار برای پیوند بیس-امیتر مصرف شده و باقی آن در اختیار مقاومت موجود در مسیر قرار خواهد گرفت.

چنانچه ولتاژ VBB  را به فرض ۳٫۷ ولت انتخاب نماییم ، سهم ولتاژ RB ، سه ولت بوده و چنانچه مقدار این مقاومت را ۱۰KΩ انتخاب نماییم ، طبق رابطه I = V/R خواهیم داشت:  I=3/10K =300 micro Ampre

مسلم است که افزایش VBB  ، منجر به افزایش IB شده و در نتیجه IC افزایش خواهد یافت زیرا دیدیم که جریان جذب شده توسط کلکتور “بتا” برابر بیشتر از جریان بیس می باشد.

افزایش IC تا آنجا ادامه خواهد یافت که منبع VCC قدرت تامین آن را داشته باشد و در حالت نهایی خود که به آن “حالت اشباع” گفته می شود ، تمام ولتاژ VCC بر روی RC قرار خواهد گرفت زیرا بر طبق رابطه V=IR ، افزایش IC  در حلقه ، منجر به افزایش ولتاژ Rخواهد شد.

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *