پروتکل اینترنت (IP Address) چیست و چه کاربردی دارد؟

2 سال پیش
ای پی ادرس
Rate this post

در بحث IP ورژن ۴، هر هاست TCP/IP توسط یک آدرس IP منطقی شناخته میشود. آدرس IP یک آدرس در لایه network است و هیچ وابستگی به آدرس مک (مربوط به کارت شبکه) در لایه دیتا لینک ندارد. هر هاست و عنصر در شبکه برای تعامل با دیگر و تحت مجموعه TCP/IP، نیاز به یک آدرس IP منحصربفرد دارد.

این آدرس میتواند بصورت دستی و یا بصورت خودکار توسط DHCP به آن ها تخصیص یابد.

آدرس IP به همان طریقی که آدرس پستی، مکان یک خانه را در شهر نشان میدهد، مکان سیستم را در شبکه مشخص میکند. فقط همانطور که آدرس پستی محل یک خانه را نشان میدهد، یک آدرس IP هم باید در شبکه داخلی منحصربفرد باشد و یک فرم مشخص داشته باشد.

هر آدرس IP شامل یک بخش شناسایی برای شبکه (network ID) و یک بخش شناسایی برای تشخیص هاست (Host ID) میباشد.

Network ID (که آدرس شبکه هم نامیده میشود) سیستم هایی را مشخص میکند که همگی در یک شبکه فیزیکی قرار دارند و این شبکه فیزیکی ممکن است توسط چندین روتر بهم متصل شده باشد. در واقع تمام سیستم های موجود در یک شبکه فیزیکی باید network ID آن ها یکسان باشد.

Host ID (که آدرس هاست هم نامیده میشود)، مشخص کننده یک ایستگاه کاری، سرور، روتر، پرینتر یا دیگر هاست های تحت استاندارد TCP/IP در شبکه است. آدرس هاست بر خلاف آدرس شبکه، در یک شبکه باید برای هر هاست منحصربفرد باشد.


فرم ساختاری آدرس IP v.4

یک آدرس IP از ۳۲ بیت تشکیل شده است. بجای بیان ۳۲ بیت این آدرس در هر لحظه، از نماد باینری (مبنای ۲) استفاده میکنیم؛ این قالب استانداردی است تا ۳۲ بیت یک آدرس IP را بصورت چهار بخش هشت بیتی که هرکدام یک آکتت (Octet) نامیده میشوند، بیان کنیم. هر آکتت به عدد دسیمالی (مبنای ۱۰) متناظر خود از ۰ تا ۲۵۵تبدیل میشود و توسط یک نقطه از آکتت بعدی جدا میشود. این نوع فرم دهی آدرس IP را Dotted decimal notation گویند. در جدول زیر مثالی از یک آدرس IP در شکل های باینری و dotted decimal نشان داده است.

۱

 

برای مثال آدرس IP متناظر با عبارت باینری ۱۱۰۰۰۰۰۰۱۰۱۰۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱۱۰۰۰۱۱۰۰۰برابرست با:

• به بلوک های (آکتت) ۸ بیتی تقسیم میکنیم: ۱۱۰۰۰۰۰۰ ۱۰۱۰۱۰۰۰ ۰۰۰۰۰۰۱۱ ۰۰۰۱۱۰۰۰

• اگر هر بلوک را به معادل دسیمال (مبنای ۱۰) خود تبدیل کنیم، داریم: ۲۴ ۳ ۱۶۸ ۱۹۲

• حالا فقط کافیست آکتت ها را با قرار دادن “.” بین بلوک ها ایجاد کنیم: ۱۹۲٫۱۶۸٫۳٫۲۴

هنگامی که میخواهیم بطور کلی به آدرس IP اشاره کنیم، ازعلامت گذاری w.x.y.zاستفاده میکنم. در شکل زیر جزئیات آن را میتوانید مشاهده نمایید:

۲

انواع آدرس های IP

استانداردهای اینترنت، انواع زیر را برای آدرس IP برشمرده اند:

Unicast: به یک اینترفیس تنها در شبکه که بر روی یک subnet (زیر شبکه) خاص در شبکه قرار دارد، تخصیص میابد و در ارتباطات یک-به-یک کاربرد دارد.

Multicast: به یک یا بیش از یک اینترفیس در شبکه که بر روی subnet (زیر شبکه) های مختلف در شبکه قرار دارند، تخصیص میابد و در ارتباطات یک-به-چند کاربرد دارد.

Broadcast: به تمام اینترفیس های موجود در شبکه که بر روی یک subnet (زیر شبکه) در شبکه قرار دارد، تخصیص میابد و در ارتباطات یک-به-همهدر یک Subnet کاربرد دارد.

در زیر به تفصیل در رابطه با این یه نوع آدرس IP صحبت خواهیم کرد.

 


آدرس های IP v.4 از نوع Unicast

آدرس IP v.4 از نوع Unicast، مکان اینترفیس را درشبکه به همان نحوی که آدرس پستی، مکان یک خانه در شهر را نشان میدهد، مشخص میکند. فقط همانطور که آدرس پستی محل یک خانه را نشان میدهد، یک آدرس IP هم باید در شبکه داخلی منحصربفرد باشد و یک فرم مشخص داشته باشد.
هر آدرس IP از نوع Unicast شامل network ID و Host ID است.
Network ID (که آدرس شبکه هم نامیده میشود) سیستم هایی را مشخص میکند که همگی در یک شبکه فیزیکی قرار دارند و این شبکه فیزیکی ممکن است توسط چندین روتر بهم متصل شده باشد. در واقع تمام سیستم های موجود در یک شبکه فیزیکی باید network ID آن ها یکسان باشد.
Host ID (که آدرس هاست هم نامیده میشود)، مشخص کننده یک ایستگاه کاری، سرور، روتر، پرینتر یا دیگر هاست های تحت استاندارد TCP/IP در شبکه است. آدرس هاست بر خلاف آدرس شبکه، در یک شبکه باید برای هر هاست منحصربفرد باشد.

 


آدرس IP v.4 از نوع Multicast

آدرس های IP v.4 از نوع Multicast، برای ارسال یک بسته از یک مبداء و دریافت آن توسط چندین مقصد استفاده میشود. در یک اینترانت که IP v.4 Multicast در آن فعال است، بسته هایی که با یک IP v.4 Multicast آدرس دهی شده اند، توسط روترها به Subnet هایی که در آن ها هاست هایی هستند که به ترافیک Multicast گوش میدهند، ارسال میشوند. IP v.4 Multicast یک سرویس تحویل بسته و کارای یک به چند را در بسیاری از انواع ارتباطات ارائه میکند.
آدرس های IP v.4 Multicast توسط آدرس اینترنتی کلاس D؛ ۲۲۴٫۰٫۰٫۰۴ تعریف شده اند. محدوده آدرس های IP v.4 Multicast از ۲۲۴٫۰٫۰٫۰ تا ۲۳۹٫۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵ است. گفتنی است آدرس های IP v.4 Multicast با پسوند ۲۴ یعنی ۲۲۴٫۰٫۰٫۰۲۴ ( از ۲۲۴٫۰٫۰٫۰ تا ۲۲۴٫۰٫۰٫۲۵۵) برای ترافیک Multicast زیر شبکه محلی (Local Subnet) ذخیره شده است.

 


آدرس های IPv4 از نوع Broadcast

IP از مجموعه ای از آدرس های broadcast برای ایجاد یک ارتباط یک به همه در subnet استفاده میکند. بسته هایی که به ادرس های Broadcast ارسال شده اند، توسط تمام اینترفیس های موجود در Subnet دریافت و پردازش میشوند.
Network Broadcast: در یک قالب آدرسی کلاس بندی شده، تمام بیت های هاست را برابر با یک قرار میدهد. برای مثال آدرس Broadcast شبکه با ادرس ۱۳۱٫۱۰۷٫۰٫۰/۱۶ برابرست با: ۱۳۱٫۱۰۷٫۲۵۵٫۲۵۵٫ Broadcast های شبکه برای ارسال بسته ها به تمام اینترفیس های موجود در یک شبکه کلاس بندی شده استفاده میشود. روترها بسته های Broadcast را از خود عبور نمیدهند.

 

پایان قسمت اول

Rate this post
۰
برچسب ها :

دیدگاه شما

3 × دو =

بدون دیدگاه