Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

موشک فالکون-۹ چطور پرتاب می‌شود؟

Rate this post

⁣«فالکون -۹» خانواده‌ای از پرتابگرهای دومرحله‌ای است که نامش را به خاطر استفاده از نه موتور در مرحله‌ی نخست موشک گرفته است.

این موشک که طراحی و ساخت آن توسط شرکت «اسپیس‌ایکس» انجام شده است، برای ارسال فضاپیمای دراگون به ایستگاه فضایی بین‌المللی طراحی شده است.

خانواده‌ی فالکون شامل موشک‌های «Falcon 9 v1.0»، «Falcon 9 v1.1» و «Falcon 9 Full Thrust» است، که دو عضو نخست بازنشسته شده‌اند و تنها نسل آخر در حال خدمت است.

موشک در هر دو مرحله‌ی پرتاب از سوزاندن اکسیژن مایع همراه با کروسین ویژه‌ی موشک (RP-1) به عنوان سوخت استفاده می‌کند. مرحله‌ی اول موشک به‌گونه‌ای طراحی شده که قابل بازیافت و استفاده‌ی دوباره باشد، اما مرحله‌ی دوم این ویژگی را ندارد و به دلیل رها شدن در مدار زمین، یک‌بار مصرف است. بر همین اساس، موشک فالکون- ۹ به نوعی نخستین موشک قابل بازیافت دنیا است. نسخه‌ی فعلی این موشک می تواند محموله‌هایی به وزن ۲۳ تن را به «مدار کم‌ارتفاع» (LEO) و محموله‌هایی تا وزن ۳/۸ تن را تا «مدارهای زمین‌ثابت» بالا ببرد.

اوایل ماه آوریل (فروردین ماه)، اسپیس‌ایکس در آخرین به‌روزرسانی موشک موفق شد پس از آن‌که فضاپیمای دراگون را با موفقیت به مدار زمین ارسال کرد، موشک را روی سکویی شناور در اقیانوس فرود آورد.

این فناوری نوآورانه می‌تواند هزینه‌ی سفرهای فضایی را به میزان چشمگیری کاهش دهد و در کنار آن، قابلیت اعتماد به پرتاب موشک‌ها را افزایش دهد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *