تاریخچه شبکه های عصبی – بخش دوم

4 ماه پیش
Rate this post

بخش دوم تاریخچه هوش مصنوعی

متاسفانه شبکه های روزنبلات و ویدرو هر دو از محدودیت های مشابهی برخوردار بودند. با آگاهی روزنبلات و ویدرو از این محدودیت ها ، آن ها شبکه های جدیدی را برای غلبه به این محدودیت ها پیشنهاد دادند. اما به هر حال آن ها موفق به تغییر الگوریتم های یادگیری ابداعی خودشان در راستای آموزش شبکه های پیچیده تر نشدند. بسیاری از محققان تحت تاثیر کتاب مینسکی و پایرت در مورد پیشرفت این علم دچار تردید شدند. همچنین عدم موجود کامپیوتر های دیجیتال قدرتمند مزید بر علت شد تا تحقیقات در این زمینه برای چند دهه مسکوت بماند. در دهه ۱۹۷۰ یک سری تحقیقات اثر گذار در این زمینه انجام شد. در سال ۱۹۷۲ تئو و کوهنن و جیمز اندرسون مستقلا به صورت جداگانه یک شبکه عصبی جدید که می توانست به عنوان یک حافظه عمل کند را توسعه دادند. استفان گراسبرگ نیز در این دوره بسیار فعال بود و در زمینه شبکه های خود سازمان تحقیقات وسیعی انجام داد.

علاقه به شبکه های عصبی را اواخر دهه ۶۰ به خاطر کمبود ایده های جدید و نبود کامپیوتر های قدرتمند دچار وقفه شده بود. در طول دهه ۱۹۸۰ هر دوی این موانع از پیش روی برداشته شد و تحقیقات در زمینه شبکه های عصبی جان تازه ای گرفت. کامپیوتر های شخصی جدید و ایستگاه های کاری به سرعت رشد یافتند و به طور گسترده در دسترس قرار گرفتند. علاوه بر آن مفاهیم جدید و مهمی شکل پیدا کردند.

پبدایش مفاهیم جدید یاد شده منجر به تولد دوباره شبکه های عصبی شد. اولین مفهوم استفاده از  مکانیسم های آماری برای تشریح عملکرد کلاس خاصی از شبکه های Recurrent بود که می توانستند به عنوان حافظه انجمنی مورد استفاده قرار گیرند. این مفهوم در یک مقاله و در سمیناری توسط جان هاپفیلد مطرح شد. دومین مفهوم کلیدی موثر در پیشرفت های دهه ۸۰ الگوریتم پس انتشار ( Backpropagaion ) برای آموزش شبکه های پرسپترون چند لایه بود. این مفهوم مستقلا توسط چندین محقق کشف شد. تاثیرگذارترین مقالات در زمینه الگوریتم پس انتشار توسط دیوید روملهارت و جیمز مک کلیلند مطرح شدند. این الگوریتم جوابی به انتقادات مینسکی و پاپرت در دهه ۱۹۶۰ بود.

این پیشرفت های جدید جان تازه ای به علم شبکه های عصبی بخشید. در ده سال اخیر بیش از هزاران مقاله در این زمینه نوشته شده است و شبکه های عصبی دارای کاربرد بسیار زیادی شده اند و هر روزه زمزمه تازه ای در مورد یک تئوری جدید و یا یک کاربرد جدید به گوش می رسد.

در تاریخچه مختصر ذکر شده هر جند تمام فعل و انفعالات و افراد موثر ذکر نشدند اما به هر حال سعی شد تا یک شناخت اولیه در مورد نحوه توسعه این زمینه در کاربران ایجاد شود. همانطور که مشاهده شد پیشرفت در این زمینه یک سیر ثابت نداشته است بلکه در برخی از دوره ها سرعت توسعه سریع و در برخی دیگر روند توسعه دچار رکود و خلل شده است.

بسیاری از پیشرفت ها در زمینه شبکه های عصبی بر مبنای دو مفهوم اساسی معماری و قواعد یادگیری انجام میشود. البته از نقش کامپیوتر های قدرتمند برای آزمایش مفاهیم جدید مطرح شده صرف نظر نمود.

 

Rate this post
۰
برچسب ها :

دیدگاه شما

4 × 5 =

بدون دیدگاه