کشف سیاره های ناشناخته با هوش مصنوعی

7 ماه پیش
Rate this post

محققان توانسته اند با استفاده از هوش مصنوعی کشف سیارات دوردست را آسان تر کنند و سیستمی را درست کنند که به آنالیز داده ها برای کشف سیاره های ناسناخته کمک شایانی می کند.

با استفاده از این سیستم محققان می توانند داده ها را در نصف مدت زمان معمولی با دقت بالا آنالیز کنند.

شکار سیاره های جدید معمولاً نیازمند جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات گسترده و صرف زمان زیادی است.

برای این کار منجمین باید میلیون‌ها داده را آنالیز کنند تا نشانه‌ای از وجود سیاره های جدید به دست آورند.

اکنون محققان گوگل دریافته اند که برای کاهش حجم کار، می توان از هوش مصنوعی در این راستا استفاده کرد تا فرآیند آنالیز دیتا سریع تر و دقیق تر انجام شود.

ناسا در ماموریت کپلر با هدف کشف سیارات فرا خورشیدی یک تلسکوپ فضایی ساخت و آن را به فضا پرتاب کرد.

در این مأموریت، تلسکوپ ناسا طی ۴ سال فقط بر روی قسمتی از آسمان وقت صرف کرد و ۱۴ میلیارد داده از ۲۰۰ هزار ستاره جمع آوری کرد.

پروسه کشف سیارات جدید معمولاً به این صورت است که بخشی از آسمان برای مدتی تحت نظر قرار می‌گیرد تا زمانی که جلوی نور ستاره‌ای در اثر عبور یک سیاره برای مدتی گرفته شود.

در مأموریت کپلر، تلسکوپ کپلر ظرف ۴ سال در هر ۳۰ دقیقه یک عکس از آن بخش آسمان گرفته است و بنابراین شانس این که چنین اتفاقی در این مدت زمان افتاده باشد، بسیار بالا است.

یکی از محققان هوش مصنوعی گوگل به نام کریس شالو (Chris Shallue) به همراه انرو وندربرگ، ستاره شناس و فیزیکدان دانشگاه آستین برای آنالیز این داده‌ها به روشی ساده تر با همکاری یکدیگر سیستمی را طراحی کرده اند که قادر است کلیه داده ها را گرد آوری کند و به محققان در پیدا کردن سیاره جدید کمک کند.

آنها با این باور که هوش مصنوعی کشف سیارات را می تواند آسانتر کند، این سیستم را طراحی کردند.

آن‌ها پس از طراحی این سیستم برای آزمایش آن، ۱۵ هزار عکس را که قبلاً نشانه های وجود یک سیاره یا شی‌ء ناشناخته در آن‌ها دیده شده است، وارد سیستم هوش مصنوعی کردند.

پس از انجام آزمایش، سیستم توانست سیگنال ها را به‌ طور کاملاً دقیق جداسازی کند و نشانه های وجود یک سیاره جدید را ردیابی کند.

شالو و وندربرگ با پایان آزمایش متوجه شدند که تلاش آن‌ها برای ساخت سیستمی که کار آنالیز داده ها را با استفاده از هوش مصنوعی ساده‌تر کند، نتیجه داده است و این سیستم می‌تواند در زمان کمتری سیگنال‌ها را با دقت بالاتری ردیابی کند.

 

Rate this post
۰
برچسب ها :

دیدگاه شما

20 − هفت =

بدون دیدگاه