Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

تحلیل بایاسینگ دیود

5 (100%) 2 vote[s]

طرز عملکرد دیود در بایاس مستقیم:

همان طور که میدانید ، قطب های یکسان همدیگر را دفع کرده و قلب های مخالف به سوی یک دیگر کشیده می شوند.

دو نیمه هادی N و P که به قطب های مثبت و منفی یک باتری متصل شده اند را در نظر بگیرید.

اتصال ولتاژ مثبت به نیمه هادی P ، و ولتاژ منفی به نیمه هادی N را بایاس مستقیم می گویند.

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید ، الکترون های آزاد نیمه هادی N برای فرار از بار منفی ، به سمت چپ ، و بار های مثبت ( حفره ) نیمه هادی P به طرف راست رانده خواهد شد.

الکترون های آزاد نیمه هادی N ، از سویی تحت فشار ولتاژ منفی از پشت سرشان قرار داشته و از سوی دیگر بار های مثبت پیش رویشان ، آن ها را جذب می کند و همین اتفاق نیز در مورد نیمه هادی نوع P صادق بوده و نتیجه آن است که نهایتا دو نیمه هادی به یکدیگر متصل و جریان شروع به گردش می کند.

به شکل زیر که پس از فشرده شدن دو نمیه هادی به یکدیگر صورت پذیرفته دقت نمایید:

اگر بر اساس قرارداد ، جهت حرکت جریان را همواره ، خروج از قطب مثبت به سوی قطب منفی فرض کنیم ، می بینیم که جهت جریان V1 با جهت جریان V2 مخالف همدیگر هستند.

جهت قراردادی حرکت جریان ، معکوس جهت واقعی حرکت الکترون ها می باشد.

در مدار بالا فقط در صورتی جریان به گردش در خواهد آمد که ، قدرت باتری (V1) بیشتر از قدرت ولتاژ دیود (V2) باشد و در این مخالفت ، باید ولتاژ شما بر ولتاژ دیود چیره شود.

خوشبختانه ولتاژ دیود ، بسیار ناچیز بوده و در دیود های سیلیسیومی حدود ۰٫۷ ولت و در دیود های ژرمانیومی ۰٫۲ ولت می باشد.

به این نکته توجه کتید که به دلیل مخالفت ولتاژ دیود و باتری ، همیشه مقدار کمی از ولتاژ باتری شما کاسته خواهد شد و بنابراین اگر شما ۱۲ ولت در اختیار داشته باشید و بخواهید آن را با مداری که دیودی در مسیر جریان قرار دارد روشن کنید ، باید به طور میانگین ۰٫۵ ولت را جهت مخالفت دیود در نظر گرفته و از باتری ۱۲٫۵ ولتی برای حداکثر روشنایی استفاده کنید.


طرز عملکرد دیود در بایاس معکوس:

متصل کردن ولتاژ مثبت به نیمه هادی N ،  و ولتاژ منفی به نیمه هادی P را “بایاس معکوس” می گویند.

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید ، الکترون های آزاد نیمه هادی N جذب قطب مثبت باتری شده و در همین زمان بار های مثبت نیمه هادی نوع P (حفره ها) به سمت ولتاژ منفی کشیده می شوند.

نتیجه آن است که نه تنها جریان قدرت جاری شدن در مدار را ندارد ، بلکه با افزایش ولتاژ ، این شکاف بیشتر و بیشتر شده و نهایتا منجر به سوختن دیود خواهد شد.


منحنی مشخصه دیود در بایاس مستفیم:

توجه به منحنی مشخصه دیود در بایاس مستفیم که در تصویر زیر آن را مشاهده می نمایید ، نشان می دهد که قبل از ولتاژ تقریبی ۰٫۵ تا ۰٫۷ ولت ، قدرت گردش جریان در مدار وجود نداشته ولی با افزایش ولتاژ از عبور از مرز ۰٫۵ ولت ، غلبه ولتاژ خارجی (ولتاژ باتری) بر پتانسیل سد می باشد.

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *