Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

بایاسینگ ترانزیستور

Rate this post

بایاسینگ به معنی روشن نمودن (فعال نمودن) ترانزیستور بوده و برای این منظور ، لازم است که آن را به ولتاژ خروجی متصل کرده تا به اصطلاح در “نقطه کار” قرار گرفته و پس از بایاس کردن ترانزیستور می توان متناسب با آرایش مورد نیاز ، سیگنال خود را به یکی از ۷ایه ها اعمال کرده و تقویت شده آن را از پایه دیگر دریافت نماییم.

برای درک بهتر ، کلکتور را همانند یک جاروی برقی با قدرت بتا “β” تصور کنید فرض کنید که میخواهیم ترانزیستوری از نوع NPN را بایاس (ولتاژ دهی) کرده و آن را روشن نماییم.

همانطور که اشاره شد ، کلکتور به معنای جمع کننده و امیتر به معنای منتشر کننده بوده و می توان حدس زد که اتصال ولتاژ باتری باید به گونه ای باشد که : از یک سو برای انتشار الکترون به امیتر فشار آورده و از سوی دیگر توسط ولتاژ مثبتی قوی به کلکتور کمک نماید تا قادر به جذب الکترون ها شود.

به همین دلیل و همانند تصویر زیر ، قطب مثبت ولتاژ را به پایه کلکتور و قطب منفی باتری را به امیتر (که سرشار از الکترون آزاد است) متصل می نماییم.

بر خلاف انتظار ، شاهد آن هستیم که هیچ جریانی در این مدار جاری نمیگردد و به همین دلیل می توان گفت : ترانزیستور در “ناحیه قطع” قرار دارد.

در این حالت چنانچه ولتاژ متصل شده را بسیار زیاد افزایش دهیم ، تنها باعث آن خواهد شد تا پیوند ترانزیستوری در هم شکسته و به ناگهان جریانی قوی در حلقه بوجود آید که در این صورت خواهیم گفت ترانزیستور وارد “ناحیه شکست” گردیده است.

یادآوری می شود که جهت جریان قراردادی جریان ، خروج از قطب مثبت به سوی قطب منفی بوده ولی موقتا در تحلیل عملکرد ترانزیستور ، جهت حرکت را منطبق با حرکت الکترون ها در نظر خواهیم گرفت (برعکس جهت قرارداد).

از آنجا که کار با اعداد مثبت ساده تر می باشد ، در سطوح بالاتر متوجه خواهید شد که انتخاب جهت قراردادی جریان ( که بر اساس حرکت حفره ها می باشد) بسیار سودمند بوده و تفاوتی در تحلیل عملکرد مدار نداشته و روش تحلیل مدار های الکترونیکی را بسیار ساده تر می نماید.

ساده ترین روش برای آن که الکترون های امیتر بتوانند به سمت کلکتور راه پیدا نمایند آن است که ولتاژی مثبت را به پایه بیس متصل نماییم.

چنانچه اندکی دقت نمایید متوجه خواهید شد که پیوند میان دو اتصال بیس و امیتر ، دقیقا همانند یک دیود معمولی بوده که متصل شدن ولتاژ باعث می گردد تا این دیود در بایاس مستقیم قرار گرفته و به این ترتیب تمامی الکترون ها ، وارد بیس خواهند شد.

خوشبختانه به چند دلیل بیش از ۹۵% الکترون های وارد شده به بیس ، توسط کلکتور جذب خواهند شد:

  1. کلکتور به ولتاژی قوی متصل بوده و با ابعاد بزرگ خود ، به طور کامل بر روی بیس سلطه دارد.
  2. لایه بیس ، بسیار ناز بوده و الکترون ها به محض ورود ، به سمت کلکتور کشیده می شوند.
  3. ناخالصی بیس ، بسیار اندک بوده ( حفره های کمی برای باز ترکیب دارد) و به همین دلیل تنها درصد ناچیزی از الکترون های وارد شده را به خود اختصاص داده که به شکل الکترون های ظرفیت ، از پایه بیس خارج می شوند. خروج این الکترون های اندک ، جریان بیس را تشکیل می دهند.
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

Free bitcoin, bitcoin advertising, ptc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *