Tiny Tech

پروتکل ( HTTP ( Hypertext Transfer Protocolچیست؟

پروتکل انتقال ابرمتن یا Hypertext Transfer Protocol که به اختصار به ان HTTP گفته می شود یک پروتکل لایه اپلیکیشن می باشد. این پروتکل برای ارسال و دریافت و ایجاد ارتباط بین سرور و کلاینت استفاده می شود.

این پروتکل یک ارتباط میان سرور و کلاینت را بر پایه پروتکل TCP/IP برقرار می کند. نحوه ی کار این پروتکل به این صورت است که داده ها به صورت بسته های اطلاعاتی، بین کلاینت و سرور رد و بدل می شوند. به این صورت که یک بسته به صورت بخش های کوچکتری تقسیم شده و به ترتیب از مبدا به سمت مقصد ارسال می شود.

 

 

بررسی جزئی پروتکل HTTP

 

مرورگر های اینترنتی مانند Google Chrome , Mozila Firefox و … یک نرم افزار برای ارسال درخواست و دریافت جواب های ان با فرمت های HTTP استفاده می شود. وقتی که شما ادرس یک سایت و یا ایپی یک سرور را در مرورگر خود میزنید مرورگر به سرور یک درخواست می فرستد و جواب ان را برای شما پردازش کرده و نمایش می دهد.

این پروتکل از Handshaking برای ارسال و دریافت داده ها استفاده می کند. در Handshaking برای شروع و پایان عملیات دریافت و ارسال بسته های اطلاعاتی بین سرور و کلاینت، سوالاتی از مقصد پرسیده می شود.

لازم به ذکر است که پروتکل TCP/IP که در پروتکل HTTP مورد استفاده قرار می گیرد، امنیت داده ها و تضمین ارسال آنها را تماما بر عهده گرفته است. این پروتکل بر روی لایه هایی قرار دارد و معماری این پروتکل بصورت چند لایه است.

آخرین نسخه HTTP نسخه ۱٫۱ است؛ این نسخه فایل‌های وب را سریع‌تر منتقل و آخرین سرورهای وب و مرورگرها را پشتیبانی می‌کند.

داده مربوط به پروتکل لایه application (در این مورد خاص پروتکل HTTP) ، پس از هدر TCP/IP قرار می گیرد. جدول زیر برخی اطلاعات مبادله شده بین سرویس گیرنده و سرویس دهنده وب را نشان می دهد.

نوع اطلاعاتعملکرد
GET /HTTP/1.1

سرویس گیرنده وب یک درخواست GET را برای سرویس دهنده وب ارسال و از وی درخواست اطلاعاتی را با استفاده از پروتکل HTTP 1.1 می نماید.
پروتکل HTTP دارای نسخه شماره یک نیز می باشد که امروزه عموما” از نسخه فوق استفاده نمی گردد و در مقابل از نسخه ۱ . ۱ استفاده می شود.

Host:
www.tinytech.ir
وب سایتی است که سرویس گیرنده قصد ارتباط با آن را دارد .

User-agent:
Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1;
به سرویس دهنده وب ، نوع نرم افزار سرویس گیرنده ( در این مورد خاص Mozilla version 5.0 ) و نوع سیستم عامل نصب شده بر روی کامپیوتر ( در این مورد خاص Windows version NT 5.1 و یا همان ویندوز XP ) اعلام می گردد.

en-US; rv: 1.7.10)
نوع character set استفاده شده به سرویس دهنده اعلام می گردد ( در این مورد خاص از en:us و نسخه شماره ۱۰ . ۷ . ۱ استفاده شده است ) .

Gecko/20050716 Firefox/1.0.6
نام مرورگر استفاده شده توسط سرویس گیرنده به سرویس دهنده وب اعلام می گردد ( در این مورد خاص از مرورگر FireFox استفاده شده است ) .

Accept:
text/xml, application/xml, application/xhtml+xml
سرویس گیرنده به سرویس دهنده وب فرمت اطلاعاتی را که می تواند دریافت نماید ، اعلام می نماید ( در این مورد خاص هم برای متن و هم برای application از فرمت xml استفاده می گردد ) .

text/html; q=0.9, text/plain; q=0.8, image/png, */*;q=0.5
سرویس گیرنده به سرویس دهنده نوع فرمت متن دریافتی را اعلام می نماید ( در این مورد خاص html و یا plain text ) .
همچنین فرمت فایل های گرافیکی ( در این مورد خاص png . و سایر فرمت های متداول ) نیز اعلام می گردد .

Accept-Charset:
ISO-8859-1, utf-8; q=0.7, *;q=0/7
لیست character set که سرویس گیرنده وب قادر به فهم آنان است، اعلام می گردد ( در این مورد خاص ISO-8859 , و یا utf-8 ) .