پروتکل ( HTTP ( Hypertext Transfer Protocolچیست؟

2 سال پیش
Rate this post

پروتکل انتقال ابرمتن یا Hypertext Transfer Protocol که به اختصار به ان HTTP گفته می شود یک پروتکل لایه اپلیکیشن می باشد. این پروتکل برای ارسال و دریافت و ایجاد ارتباط بین سرور و کلاینت استفاده می شود.

این پروتکل یک ارتباط میان سرور و کلاینت را بر پایه پروتکل TCP/IP برقرار می کند. نحوه ی کار این پروتکل به این صورت است که داده ها به صورت بسته های اطلاعاتی، بین کلاینت و سرور رد و بدل می شوند. به این صورت که یک بسته به صورت بخش های کوچکتری تقسیم شده و به ترتیب از مبدا به سمت مقصد ارسال می شود.

 

 

بررسی جزئی پروتکل HTTP

 

مرورگر های اینترنتی مانند Google Chrome , Mozila Firefox و … یک نرم افزار برای ارسال درخواست و دریافت جواب های ان با فرمت های HTTP استفاده می شود. وقتی که شما ادرس یک سایت و یا ایپی یک سرور را در مرورگر خود میزنید مرورگر به سرور یک درخواست می فرستد و جواب ان را برای شما پردازش کرده و نمایش می دهد.

این پروتکل از Handshaking برای ارسال و دریافت داده ها استفاده می کند. در Handshaking برای شروع و پایان عملیات دریافت و ارسال بسته های اطلاعاتی بین سرور و کلاینت، سوالاتی از مقصد پرسیده می شود.

لازم به ذکر است که پروتکل TCP/IP که در پروتکل HTTP مورد استفاده قرار می گیرد، امنیت داده ها و تضمین ارسال آنها را تماما بر عهده گرفته است. این پروتکل بر روی لایه هایی قرار دارد و معماری این پروتکل بصورت چند لایه است.

آخرین نسخه HTTP نسخه ۱٫۱ است؛ این نسخه فایل‌های وب را سریع‌تر منتقل و آخرین سرورهای وب و مرورگرها را پشتیبانی می‌کند.

داده مربوط به پروتکل لایه application (در این مورد خاص پروتکل HTTP) ، پس از هدر TCP/IP قرار می گیرد. جدول زیر برخی اطلاعات مبادله شده بین سرویس گیرنده و سرویس دهنده وب را نشان می دهد.

نوع اطلاعاتعملکرد
GET /HTTP/1.1

سرویس گیرنده وب یک درخواست GET را برای سرویس دهنده وب ارسال و از وی درخواست اطلاعاتی را با استفاده از پروتکل HTTP 1.1 می نماید.
پروتکل HTTP دارای نسخه شماره یک نیز می باشد که امروزه عموما” از نسخه فوق استفاده نمی گردد و در مقابل از نسخه ۱ . ۱ استفاده می شود.

Host:
www.tinytech.ir
وب سایتی است که سرویس گیرنده قصد ارتباط با آن را دارد .

User-agent:
Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1;
به سرویس دهنده وب ، نوع نرم افزار سرویس گیرنده ( در این مورد خاص Mozilla version 5.0 ) و نوع سیستم عامل نصب شده بر روی کامپیوتر ( در این مورد خاص Windows version NT 5.1 و یا همان ویندوز XP ) اعلام می گردد.

en-US; rv: 1.7.10)
نوع character set استفاده شده به سرویس دهنده اعلام می گردد ( در این مورد خاص از en:us و نسخه شماره ۱۰ . ۷ . ۱ استفاده شده است ) .

Gecko/20050716 Firefox/1.0.6
نام مرورگر استفاده شده توسط سرویس گیرنده به سرویس دهنده وب اعلام می گردد ( در این مورد خاص از مرورگر FireFox استفاده شده است ) .

Accept:
text/xml, application/xml, application/xhtml+xml
سرویس گیرنده به سرویس دهنده وب فرمت اطلاعاتی را که می تواند دریافت نماید ، اعلام می نماید ( در این مورد خاص هم برای متن و هم برای application از فرمت xml استفاده می گردد ) .

text/html; q=0.9, text/plain; q=0.8, image/png, */*;q=0.5
سرویس گیرنده به سرویس دهنده نوع فرمت متن دریافتی را اعلام می نماید ( در این مورد خاص html و یا plain text ) .
همچنین فرمت فایل های گرافیکی ( در این مورد خاص png . و سایر فرمت های متداول ) نیز اعلام می گردد .

Accept-Charset:
ISO-8859-1, utf-8; q=0.7, *;q=0/7
لیست character set که سرویس گیرنده وب قادر به فهم آنان است، اعلام می گردد ( در این مورد خاص ISO-8859 , و یا utf-8 ) .

Rate this post
۰
برچسب ها :

دیدگاه شما

9 + 14 =

بدون دیدگاه