Tiny Tech

همه چیز درباره ی فایل Desktop.ini در سیستم عامل ویندوز

خیلی از شما فایل Desktop.ini را در سیستم عامل ویندوز خود مشاهده کرده اید و یکسری از شما نیز خیر.اما شاید یکسری از شما ندانید که این فایل چی هست و ایا می شود این فایل را پاک کرد؟در این مقاله با تاینی تکنولوژی باشید تا یکسری اطلاعات در مورد فایل Desktop.ini یاد بگیریم.

 


Desktop.ini چیست ؟

Desktop.ini یک فایل است که به صورت پیشفرض برای شما قابل مشاهده نیست  زیرا این فایل یک فایل سیستمی مخفی یا Supper Hidden است. کار اصلی این فایل ساماندهی فولدر ها یا پوشه های ویندوز است. این فایل وظیفه دارد به سیستم عامل شما (ویندوز شما) نحوه ی نمایش پوشه ها یا فایل ها را اطلاع دهد.

به عنوان مثال شما اگر ایکون یک فولدر را عوض کنید این تغییرات در فایل Desktop.ini شما ذخیره می شود تا سیستم عامل از این به بعد برای نمایش آن فولدر از ایکون مورد نظر استفاده نماید.

 


نحوه ی نمایش یا عدم نمایش فایل Desktop.ini

همانطور که در تصاویر پایین پایین می بینید شما می توانید با رفتن به قسمت Folder Option در تب view نمایش فایل های مخفی و پسوند فایل ها را فعال و یا غیر فعال نمایید.

desktop.ini
desktop.ini

خیلی ها وقتی تیک این گذینه های قرمز را با …show و گذینه ی ابی و سبز را بدون تیک میگذارند شاهد یکسری فولدر هایی هستند که هرگز تا کنون ان ها را ندیده اند.

و باید عرض کنم که پاک کردن هر یک از فایل های سیستمی ممکن است به سیستم عامل شما (ویندوز شما) اسیب رسانده و باعث شود که بعد از یک خاموش و روشن کردن سیستم عامل دیگر قادر به مشاهده ی ویندوز خود نباشید. زیرا یکسری از فایل ها جهت بوت کردن سیستم عامل استفاده می شوند که وجودشان برای اجرا شدن سیستم عامل حیاتی است. البته ماکروسافت برای این مشکل سیستم عامل خود را بهینه کرد به طوری که فایل هایی که برای بوت سیستم عامل هستند را در یک پارتیشن جدا System Reserved ایجاد کرد. البته این سناریو از ویندوز ویستا به بعد قرار گرفت. ولی محض اختیاط برای پاک کردن فایل هایی که نمیدانید چیست اجتناب کنید.

 


فایل Desktop.ini چگونه کار می کند؟

اگر بر روی ان راست کلیک کنید و روی Edit یا Open کلیک کنید و ان را با نرم افزار محبوب Notepad باز کنید، محتوای داخل فایل همانند عکس زیر می ماند. البته برای انهایی که خصوصیاتشان از ظرف کاربر تغییر پیدا کرده فرق می کند.

desktop_ini2-min

 

Desktop.ini میتواند ویژگی یا خصوصیات یا Attribute های زیادی رو داخل خودش ثبت کنه ویژگی های زیر از مهم ترین و پرکاربرد ترین ویژگی های موجود در این فایل هستند :

  1. NoSharing : اگر ویژگی NoSharing برابر با عدد یک (۱) باشه ، اشتراک گذاری فولدر مورد نظر در شبکه غیر فعال میشه . یعنی این فایل یا فولدر در شبکه نمیتواند به اشتراک گذاشته شود . لازم به ذکر است که ویژگی یا خصوصیت NoSharing توسط ویندوز های پایین تر از ویستا پشتیبانی نمی شود.
  2. ConfirmFileOp:اگر ویژگی ConfirmFileOp برابر باعدد (۰) صفر باشه ، موقعی که میخواهید فایل یا پوشه های سیستمی یا فقط خواندنی Read-Only را MOVE یا جا به جا می کنید و یا قصد دارید این نوع پوشه ها را Delete کنید دیگر با پیغام « You Are Deleting a System Folder » مواجه نمی شوید.
  3. InfoTip : تا به حال دیده اید که وقتی نشانگر موس را روی یک پوشه می برید در پایین نشانگر کادری باز میشود و یک توضیح مختصر و کوتاه از وضعیت آن پوشه به شما میدهد به این خصوصیت ToolTip گفته میشود و خصوصیت InfoTip برای نمایش یک ToolTip است و برای استفاده از آن بعد از علامت مساوی هر عبارتی را که تایپ کنید در Tooltip نشان میدهد.
  4. IconIndex : خصوصیت IconIndex یا شماره ایندکس یا شاخص برای اشاره به یک icon (آیکن) دلخواه در نظر گرفته میشود ، وقتی از ico که پسوند ایکن می باشد استفاده می شود این ویژگی برابر با ۰ است. دلیل اضافه شدن این خصوصیت این است که ممکن است شما در یک فایل چندین پوشه داشته باشید و بخواهید آیکن تمامی آنها را تغییر دهید.
  5. IconFile : خصوصیت IconFile یک Icon (آیکن) دلخواه را برای Folder یا پوشه مورد نظر ثبت می کند ، اگر پوشه مورد نظر شما با آیکونی متفاوت از چیزی که پیش فرض ویندوز می باشد را نمایش داده شود در این خصوصیت قرار داده می شود.