Tiny Tech

معرفی خط فرمان

خط فرمان یا Command Prompt ویا به اختصار cmd چیست؟

 

خط فرمان یک برنامه با رابط کاربری متنی در اکثر سیستم عامل ها وجود دارد. رابط کاربری متنی هیچ گونه گرافیکی نداشته و تمام کار ها در این محیط با نوشتن کد های مورد نظر صورت می گیرد. هر کاری که می توانیم در محیط گرافیکی انجام دهیم در این محیط نیز قابل انجام می باشد.

استفاده از خط فرمان

در سیستم عامل های ویندوز و لینوکس و . . . نرم افزاری وجود دارد که امکان انجام این دستورات را دارد. در یکسری از سیستم عامل ها لینوکس اسم این برنامه Terminal نام دارد و در سیستم عامل های ویندوز اسم ان Command Prompt نام دارد. نرم افزار Terminal لینوکس هم مشابه با نرم افزار Command Prompt ویندوز است.در محیط این برنامه می‌توانید با استفاده از دستورهای خط فرمان، کارهای رایانه‌ای تان را انجام دهید.

 

محیط نرم افزار Cmd در ویندوز

 

محیط نرم افزار terminal در لینوکس
محیط نرم افزار terminal در لینوکس

مزایای استفاده از خط فرمان در ویندوز :

استفاده از خط فرمان در ویندوز ، مزایای زیادی دارد از جمله، کمتر در معرض ویروس و حملات مختلف قرار میگیرید و میتوانید عملیاتی را که در محیط گرافیکی قابل انجام است یا به سختی انجام میشود را به راحتی انجام دهید.

محیط کار این ابزار به صورت کاملا دستوری و متنی است و هیچ ابزاری برای انجام عملیات به صورت گرافیکی ندارد. در نتیجه شما برای انجام کارها به طور کامل باید از دستورات متنی و کامندی از پیش تعریف شده استفاده کنید. برخی از دستورات مهم و کاربردی cmd  در سایت موجود است.

 


استفاده از خط فرمان

خط فرمان در سیستم عامل‌های مانند ویندوز، لینوکس و غیره بصورت یک نرم‌افزار ارائه می‌شود که معمولاً نام Command Prompt دارد . برای اجرای خط فرمان در سیستم عامل ویندوز، می‌ توانید از منوی Start، گزینه All Programs پوشه Accessories را باز کنید و برنامه Command Prompt را اجرا کنید.یا در قسمت جستجوی منوی استارت بنویسید cmd و اینتر بزنید. در محیط این برنامه می‌توانید با استفاده از دستورات خط فرمان، کارهای رایانه‌ای تان را انجام دهید.