خط فرمان لینوکس ( Linux Command-line ) قسمت دوم

cat برای نمایش محتویات یک فایل متنی

با دستور cat می توانید محتوای یک فایل را در terminal مشاهده نمایید و حتی به ان فایل محتوایی را اضافه کنید. مثال:

alirez4@Tinytech:~/Desktop/test$ ls
python.py
alirez4@Tinytech:~/Desktop/test$ cat >>salam.text
salam chetori ????
alirez4@Tinytech:~/Desktop/test$ cat salam.text
Tinytech
salam chetori ????
alirez4@Tinytech:~/Desktop/test$ cat >salam.text
hamashon pak shodan 🙁
alirez4@Tinytech:~/Desktop/test$ cat salam.text
hamashon pak shodan 🙁

خب ما در دایرکتوری Desktop/test یک فایل به نام salam.text داشتیم که این را با دستور ls زمانی که در این دایرکتوری بودیم دیدیم. بعد با دستور

cat >>salam.text

می بینیم که ترمینال یک خط می رود پایین و هنوز منتظر است تا ما یک سری اطلاعات وارد کنیم. درواقع ما الان هر چیزی بنویسیم مستقیم ان را در فایل قرار می دهد و وقتی که متن ما تموم شد فقط کافیست که Ctrl+D را فشار دهیم تا اطلاعات ذخیره شود. در خط بعد با دستور

cat salam.text

محتویات داخل ان را نمایش می دهد. و در خط بعد که دستوری شبیه به دستور اول است را وارد کردیم ولی همانطوری که در نتایج بالا مشاهده می کنید دستور اول متن قبلی داشت و متن ???? salam chetori را با متن قبلی که در این فایل بود اضافه کرد ولی دستور دوم اول تمام اطلاعات را پاک می کند و بعد اطلاعات جدید را می گیرد و داخل فایل می گذارد.

less برای بررسی محتویات فایل‌های متنی

این دستور برای نمایش فایل های متنی استفاده می شود. با زدن دستور

less filename

محتویات فایل نمایش داده می شود و شما می توانید با کلید های بالا و پایین ان را خط به خط حرکت داده و یا با زدن space یک صفحه به جلو بروید و ان را مشاهده کنید. برای خروج از برنامه less کافی است دکمه ی q را از صفحه کلید فشار دهید. اگر نیاز داشتید که یک کلمه ای یا متنی را در ان پیدا کنید با زدن دکمه ی / و نوشتن کلمه یا متن مورد نظر بعد از ان می توانید این کار را به سادگی انجام دهید. و اگر میخواهید در صفحه های قبل کلمه مورد نظر جستوجو شود باید علامت ؟ را بزنید.

علاوه بر این میتوانیم شماره خط مورد نظر را زده و با زدن دکمه g به ان خط برویم و همینطور می توانیم با زدن دکمه ی G ( g بزرگ ) به اخرین خط برویم.

wc برای گرفتن آمار یک متن

wc مخفف word count یا شماره کلمات است.بعد از نوشتن این دستور اگر نام فایل را به ان بدهیم در خروجی به ما اعلام می کند که این فایل حاوی چند کاراکتر , جمله و خط است.

wc filename

grep برای جستجوی متن

با این دستور می توانیم یک عبارت را در یک یا چند فایل جستوجو کنیم و در صورت وجود ان را به ما نشان دهد.مثلا فایل زیر را نگاه کنید.

alirez4@Tinytech:~/Desktop/site$ cat site
alirez4         alirez4@tinytech.ir
tinytech      tinytech.ir
telegram     telegram.me/tinytech

خب برای پیدا کردن خط هایی که در ان tinytech.ir موجود است به این شکل دستور را میزنیم:

alirez4@Tinytech:~/Desktop/site$ grep tinytech.ir site
alirez4        alirez4@tinytech.ir
tinytech     tinytech.ir

sudo برای اجرای دستورات با دسترسی روت

این دستور به ما این امکان را می دهد که با زدن رمز خودمون دستوراتی را در سطح ریشه ( Root ) که در لینوکس بالاترین سطح دسترسی است را اجرا کنید. در سیستم عامل هایی مانند اوبونتو که به صورت پیشفرض root اجازه ی ورود به سیستم را ندارد , با این دستور می توانید کار هایی که نیاز به دسترسی بالاتر یا روت را دارد را اجرا کنید.

sudo command

passwd

این دستور برای تغییر رمز اکانت به کار می رود. به اینصورت که بعد از زدن این دستور از شما رمز فعلی شما را می خواهد و در صورت صحیح بودن ان را عوض می کند.

passwd

نکته ای که قابل توجه است این است که پسوردی که میزنیم در ترمینال نمایش داده نمی شود. در بعضی از سیستم ها یکسری حداقل هایی برای طول و کاراکتر های وارد شده برای رمز در نظر گرفته شده باشد. همیشه پیام های سیستم را به دقت بخوانید تا متوجه شوید عملیات موفقیت امیز بوده یا نه.

دستورات عمومی

clear

یکی از پرکاربرد ترین و ساده ترین دستورات است. این دستور صفحه ترمینال را خالی از نوشته می کند همانند زمانی که تازه ترمینال خود را باز کرده اید.

clear

date

این دستور در ترمینال ساعت سیستم را نشان می دهد.

date

locate

با این دستور میتوانیم از محل قرارگیری یک فایل در سیستم مطلع شویم. یعنی ما میدانیم یک جا در سیستم ما فایلی با نام salam در سیستم ما وجود دارد ولی محل قرارگیری ان را نمیدانیم.

alirez4@Tinytech:~$ locate salam
/home/alirez4/Desktop/salam.text

در خروجی میبینیم که یک فایل با نام salam.text در مسیر بالا پیدا کرد و به ما نمایش داد. برای این که بخواهد هر دفعه تمام فایل های سیستم را چک کند منابع ریادی از سیستم را میگیرد پس برای حل این مشکل هر ۲۴ ساعت یک بار با دستوری به نام updatedb یک فهرستی از تمام فایل های سیستم می سازد و موقع اجرا کردن دستور locate فقط بانک اطلاعاتی خود را نگاه می کند. برای بروزرسانی این بانک اطلاعاتی می توانید با دسترسی روت از دستور updatedb استفاده کنید.

cal

با استفاده از این دستور شما می توانید یک تقویم کوچک در ترمینال ایجاد کنید اگر فقط این دستور را بدون هیچ سوییچی بزنید سال و ماه جاری را به شما نشان می دهد. اگر در کنار دستور cal سال مورد نظر را در کنار ان بزنید تا تقویم همان سال را برای شما نمایش دهد.

cal

history

این دستور به شما نمایش می دهد که تا به حال چه دستوراتی را در ترمینال اجرا کرده اید. برای پاک کردن تاریخچه ی دستورات وارد شده از سوییچ c- استفاده نمایید.

history

man

این کلمه مخفف کلمه ی manual میباشد. دستور man یکی از پرکاربرد ترین دستورات در لینوکس به حساب می اید. شما بااستفاده از این دستور می توانید برای راهنمایی دستورات دیگر استفاده نمایید. برای مثال با وارد کردن دستور

man cd

اطلاعاتی درمورد cd به شما می دهد. خواندن این راهنما کمی دشوار است ولی بعد از یک مدت یاد میگیرید که چطور ان را به سادگی بخوانید. اگر بتوانید این راهنمایی ها را بخوانید دیگر نیازی به راهنمایی زیادی نخواهید داشت.